Üst İnsan Projesi

Merhabalar size Üst İnsan Projesi hakkında biraz bilgi vermek istedim. 2007 yılında henüz sosyal medya kavramı günümüzdeki kadar belirgin değildi. O dönemlerde şuan kullandığımız ve çok büyük birer platform haline dönüşen siteleri çoğu ortada bile yoktu.

Forumlar

İletişim ihtiyaçlarımızı genellikle forumlar üzerinden karşılıyorduk. Bazı forumlar o zamandan günümüze kadar ayakta kalmayı başardılar. Üst İnsan Projesi’de o dönemlerde ortaya çıkmış bir forum sitesiydi.

Ben Neler Yapıyordum?

2004 yılında ilk kişisel bilgisayarıma sahip olduğumda yanlışlıkla Corel Draw CD’lerinin elime geçmesiyle Paint dışında bir tasarım programı ile tanıştım. Ufak denemelerin ardından programın nasıl çalıştığını bile anlayamadan bir kenara bırakmıştım. O yıllarda bir program indirme, beğenmezsen kaldırıp tekrar yükleme, yorumlarına bakma gibi bugünün standart deneyimleri yoktu. Olsa bile benim hızı çok yavaş olan internete erişimim oldukça kısıtlıydı.

Yaklaşık 1-2 yıl sonra tasarım programları ile yeniden yolum kesişti. Bu sefer Corel Draw kadar karmaşık gelmiyordu. Çünkü Adobe Photoshop CS2 ile tanışmıştım. Bir sürü yenilikçi özelliği vardı. Aynı yazıyı iki defa kopyalayıp birini gölge olarak kullanabilme fikri bile o zaman için heyecan vericiydi. Daha sonra da Adobe ile bağlarımız hiç kopmadı.

Üst İnsan Projesi Nedir?

Tasarım programları ile ilişkim ilerledikçe hem yeni şeyler öğrenmek hem de mevcut çalışmalarımı paylaşabilmek için o dönemin en ünlü forum sitelerinde zaman geçiriyordum. Daha sonra sosyal çevremin, felsefe ve bilim gibi özel ilgi alanlarımın etkisinde kalarak. Nietzsche’nin meşhur Üst İnsanı’ndan esinlenip bir felsefe tartışma ortamı yaratmak istedim.

İşin tasarım kısmı kafamda çoktan canlanmıştı. Ancak web yazılımları ile ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Araştırmaya başladım. vBulletin in ilk sürümlerinden biri ile ilk web projemi oluşturmaya başladım. Daha sonra 2010 -2011 yıllarında Facebook gruplarının da etkisiyle belirli bir seviyeye gelen bu projeyi sonlandırmak zorunda kaldım. İlk deneyimin bir forum sitesi olması tasarım açısından beni biraz zorladı ve kısıtladı. Ancak yine de ortaya çıkan şeyden memnundum. Arşivleri karıştırdığımda bu proje ile ilgili bulduğum tüm görselleri de ekleyeceğim.

İlk web deneyimim olan Üst İnsan Projesi böyle ortaya çıktı.